Dřevo do kuchyně rozhodně patří. A to již dlouhá staletí, možná i tisíciletí. Jedná se o ušlechtilý materiál, který nejenže hodně vydrží, ale rovněž také dobře vypadá. Navíc, když je dřevo čerstvé nařezané, také krásně voní. Když pomineme nábytek, většinou v kuchyni používáme ze dřeva pouze klasické doplňky, nejčastěji v podobě vařečky. Nenechte se však mýlit, neexistuje pouze jeden druh vařečky, ale je jich už daleko více. Krom toho klasického si můžete pořídit i vařečku vhodnou k míchání, respektive nabírání různých druhů těstovin, hlavně tedy špaget. S rostoucí popularitou italské kuchyně v našich krajích takovýto nástroj jistě využijete.
Další nedílnou součástí kuchyňské výbavy, která se běžně vyrábí i ze dřeva, je prkénko na krájení. I když to ještě nedávno vypadalo na to, že prkénkům z klasického přírodního materiálu už odzvonilo, rozhodně to nebyla pravda. V poslední době zažívají svou renesanci. Na rozdíl od typů z umělé hmoty lépe vypadají a většinou jsou i daleko kvalitnější. Na takové prkénko můžete bez obav postavit horký hrnec a nebát se, že se pod ním roztaví. Samozřejmě na něm můžete vykonávat i jiné klasické úkony jako je krájení zeleniny, porcování masa nebo překrajování bylinek.
Údržba
Určitě si nemyslete, že dřevěné doplňky vydrží všechno. Je nutné je jednou za čas naolejovat, aby se nezhoršily jejich vlastnosti. Nemusíte se bát, že budete potřebovat drahý olivový olej. Bohatě postačí potřít prkénko klasickým levnějším slunečnicovým olejem. Je dobré to podniknout večer, jelikož by se měly nechat nástroje naolejované celou noc. Ráno budou jako nové. Stejně jako jiné druhy náčiní, tak i ty ze dřeva je více než vhodné po každém použití důkladně omýt, aby na nich nezůstaly žádné bakterie.
Nedá se svítit. Citát „vůně dřeva – vůně domova“ rozhodně platí. A to i když se už dnes tento přírodní materiál tolik nepoužívá. V kuchyni však bude mít místo vždycky.