Refinancování hypotéky je vlastně splacení stávající a zřízení nové hypotéky. A to takové, která bude výhodnější a může tak ušetřit tisíce korun. Kdy a proč se refinancování provádí? Jaké jsou možnosti?
Úroková míra hypoték s ubíhajícím časem různě kolísá. Klienti, kteří si ji sjednali v období, kdy byla vysoká, nemusí tolik přeplácet. Stačí si počkat na konec fixace, kdy je nejvhodnější doba na refinancování. To může být výhodné také z toho důvodu, že se dlužná částka může navýšit a prodloužit se také doba jejího splácení. S poptávkou refinancování hypotéky je dobré začít asi 3 měsíce před vypršením stávajícího období fixace. A ne vždy je tento krok spojený s přechodem od jedné banky k druhé. Dobré je nejdříve oslovit stávající banku a u ní se pokusit si sjednat lepší podmínky na další období fixace.
Fixace bývá nejčastěji sjednávána na 5 let, dále pak na 3, 10 nebo pouze jeden rok. Po vypršení této doby je možné přejít na výhodnější úrokovou sazbu. Ta ale u některých domácností nehraje prim, protože chtějí mít jistotu pravidelných splátek ve stejné výši na co nejdelší dobu. A čím delší je doba fixace, tím větší také bude úroková sazba. Jiní upřednostňují kratší dobu fixace (a tedy nižší úrokovou sazbu) a to i za tu cenu, že po skončení fixačního období, mohou být sazby vyšší.
Dobou fixace a výší úrokových sazeb to ale nekončí. Refinancování může pomoct také při zvýhodněném připojištění hypotéky nebo navýšení hypotečního úvěru za stejnou cenu. Banky mezi sebou o tyto dlouhodobé úvěry soupeří, není proto divem, že se na bankovním trhu dají po pár letech objevit výhodnější a zajímavější podmínky, než u sjednaného stávajícího dluhu.
Zajímavá je možnost prefixu neboli dopředné fixaci. To znamená, že lidé, kterým fixace končí až za jeden či dva roky, si mohou zafixovat aktuální úrokovou sazbu. Takže pokud klient zjistí, že úrokové sazby stoupají, může sáhnout po této metodě a zajistit si tak nízké úrokové sazby na dobu až tří let dopředu.