Balení zboží je procedura spojená s využíváním obalových a výplňových materiálů. Nejčastěji jde o papírový recyklovatelný karton a plastové fólie s bublinkami. Některé firmy je nakupují ve velkém množství a tím roste celosvětová poptávka na miliony tun papíru a plastů ročně.
Ekologie v obalovém odvětví
Když se zamyslíte nad tím, které obalové a výplňové materiály jsou ekologické, zjistíte, že jsou to vlastně všechny. Výrobci pečlivě dbají o to, aby se jednalo o recykláž, druhotnou surovinu, která bude zpětně využitelná i v další fázi svého působení. Může to být papírový karton a kartonová střiž, polystyrenová tělíska, bublinková fólie, tenká flexi fólie a toto vše lze odložit do kontejneru s plastovým či papírovým odpadem.
Ekologické obalové materiály Balteto jsou to ovšem pouze tehdy, skončí-li doopravdy v těchto kontejnerech, a nebudou vyhozené ve směsném komunálním odpadu. Zároveň je proces zpracování druhotných surovin podmíněn energií vynaloženou na jeho zpracování, takže vždy představuje pro životní prostředí jistou zátěž. Projeví se to hlavně u velkého objemu zakázek, kdy např. velké firmy či e-shopy balí svým zákazníkům zboží, které putuje do obchodní sítě, případně přímo k zákazníkovi.
Existují však obaly a výplně biologicky plně rozložitelné, s nimiž lze docílit stejného efektu a zároveň šetřit přírodu a potažmo i naší společnou kapsu. Jsou to nejčastěji rozložitelné fólie ve formě nafukovacích polštářků a výplňová tělíska z kukuřičného škrobu. Tyto materiály mají dnes zelenou, lze je objednat ve specializovaných e-shopech a tímto krokem podpořit svůj vztah k životnímu prostředí.
S ohledem na jejich vlastnosti se jedná o jednorázovou záležitost, kdy se počítá s tím, že zákazník tento odpad odhodí do běžného kontejneru. Délka rozpadu materiálu však není v řádu dnů ani týdnů, takže jej lze delší dobu skladovat a využívat i ve větším objemu skladových prostor.