Na verandu, terasu, pergolu či přístřešek na auto, se pokud stavíte ze dřeva, neobejdete bez dřevěných hranolů. Jsou to základní stavební prvky každé konstrukce. Očekává se od nich pevnost, houževnatost, odolnost a to, co každý kutil rád přivítá, dobrou opracovatelnost.
Hranoly se nabízejí v různých průřezech. Ty opravdu nejmenší průřezy navazují na latě, jejichž průřezy jsou jen o malinko menší. V nabídce nalezneme hranoly od průřezu 75 x 70 milimetrů. Nejobvyklejšími a nejžádanějšími rozměry jsou pak 80 x 80 a 100 x 100. Tyto masivní hranoly už poskytují značnou pevnost a jsou používány jako zásadní prvky pro svislé i podélné konstrukce.
Co se týče délek dřevěných hranolů. Nejběžnějšími délkami jsou 2000, 3000 a 4000. Míry uvádíme v milimetrech. Hranoly se nabízí většinou ze všem známých Evropských dřevin, jako je Sibiřský modřín, Borovice, či Smrk. Samozřejmě lze sehnat i řezivo z exotických dřevin. To, i přes svou krásnou kresbu a zabarvení však není tak populární. Důvodem je vysoká cena a docela svízelné opracování. Mají totiž tak hustá vlákna, že si s nimi běžné nářadí neporadí, nebo se člověk, který s těmito dřevinami pracuje, pořádně nadře. Bez nadsázky se dá říci, že pro práci s exotickými dřevinami je docela rozumné použít nářadí a vrtáky do oceli.
Vraťme se ale k našim hranolům, které jsou pro nás nejobvyklejší. Ty z našich, tedy Evropských, dřevin se dobře opracovávají a práce s nimi je v podstatě radost. Hranoly, které zakoupíte, mohou být tlakově impregnované. To je výhodou, pokud je chcete použít pro podlahové konstrukce ležící přímo na zemi. Když hranoly totiž použijete jako základní konstrukci podlahy, tak po jejím zakrytí se už k hranolům nedostanete, abyste je dodatečně namořil. I přes tlakovou impregnaci je dobré každé řezivo před montáží do konstrukce napustit lazurou.