Velikonoce jsou prostě takovou tradicí, která se v žádném roce nesmí vynechat, podobně jako Vánoce. Muži chodí ženy šlehat pomlázkou a ženy jim za to dávají sladkosti. Alespoň donedávna tomu tak ještě bylo. V dnešní době už ale Velikonoce nejsou u žen oblíbené tak, jak tomu bylo dříve. Ženám totiž tato tradice začíná být nepříjemná, ale nezbývá jim nic jiného, než zatnout zuby a nějakým způsobem to jedno dopoledne v roce zvládnout. Muže ale šlehání pomlázkou stále neomrzelo. Tedy jak které. Baví je hlavně to, že se jedná o dobrou tradici. Ne všichni muži ale chodí na pomlázku. Některé z nich už to také omrzelo. Možná z toho důvodu, že se této tradici ženy začaly vyhýbat a je už to nebaví tak, jako tomu bylo dříve.
Málokdo ví, že pomlázka symbolizuje zdraví a hlavně mládí, které má ženám při šlehání předávat. Pro cizince je tento zvyk ale stále nepochopitelný a považují ho za barbarský. Možná to bude také tím, že se v zahraničí slaví Velikonoce jiným způsobem. Někteří by řekli, že mnohem lépe, než u nás v České republice.
Bohužel se někdy muži vžijí do situace až takovým způsobem, že ženy mají poté modřiny po celém těle, nebo se při šlehání cítí poníženě.
Úsměvný je fakt, že většina mužů sice ráda chodí po pomlázce, ale sami si svou vlastní uplést neumí.
Ženy nejčastěji ctí tradici tím, že pečou beránka nebo malují vajíčka.
Určitě nesmíme zapomenout ani na návštěvu kostela. Ten navštěvuje více můžu, než žen, co se týká Velikonoc.
Hlavně tedy na Moravě nevymizel zvyk polévání studenou vodou, která by člověka měla očistit od hříchů a hlavně osvěžit. Polévání každým rokem provádí až 20% mužů.
Jsou mezi námi ale i takoví, kteří už Velikonoce zanedbali úplně a vidí v nich volno a možnost, jak vyrazit někam na výlet. Nejčastěji tedy do přírody. Proč taky ne?
A jak to máte s Velikonocemi vy?