Lidé mají ze žraloků panický strach. Opravdu bát se jich ale začali až po zhlédnutí filmu Čelisti. Většina scén v tomto filmu však byla fikční a nevycházela z reálných událostí. Přesto ve většině z nás zanechaly Čelisti obezřetnost před žraloky.
Žraloci však člověka napadnou málokdy, a to ve většině případů jen tehdy, když se sami cítí být ohroženi. Proto není potřeba se žraloků obávat. Oni si totiž raději pochutnávají na rybách nebo jiných živočiších, kteří žijí pod hladinou moře.
SKVĚLÝ LOVEC
Svou kořist cítí na kilometr daleko, a to díky svému vyvinutému čichu, který má snad nejcitlivější z celé řady ostatních živočichů. Stačí mu zaznamenat jedinou kapku krve a hned má vyhlédnutou svou kořist. To je jeden z důvodů, proč byste se neměli chodit koupat do moře v případě, že máte drobné krvácející poranění nebo menstruaci.
Pak by hrozilo nebezpečí, že právě vás by si žralok vyhlédl k večeři. Jako smrtící zbraň používá svou čelist. Ostrými zuby, které se mu mění několikrát za život, se zakousne do oběti, utrhne kus masa a čeká, až oběť díky zranění zeslábne. Teprve pak ji dobaští.
SLYŠÍ, SLYŠÍ ČLOVĚČINU
Žraloci mají také skvěle vyvinutý sluch, který má ve vodě dosah až několika kilometrů. Proto při koupání nedělejte příliš hlasitý rámus, jejich zvědavost je velká a tak by se hned připluli podívat, co se děje. Moc kolem sebe necákejte, jinak si budou myslet, že jste snadná kořist. Jsou to sice zvířecí zabijáci, ale pokud nemají důvod, člověka opravdu napadnou málokdy.
LOVCI LOVÍ LOVCE
Žraloci jsou často loveni rybáři, kteří je sice lovili odjakživa, ale pouze v malém, i když ilegálně. Později se rozneslo, že žraloci velmi chutnají Číňanům. Tedy ani ne tak jejich maso, jako polévka ze žraločích ploutví. Proto nelegální lov postupně rostl. Jejich vzácné ploutve se vyvážejí do celého světa. Zájem o ně způsobuje přímo žraločí masakry. Rybáři se je snaží ulovit, aby si vydělali nějaké peníze. Uřežou jim ploutve, přičemž se ani nesnaží ubohé zvíře zabít. Následně ho hodí zpět do vody, kde žralok umírá v bolestech.