Malé a středně velké firmy si mohou výhodně najímat externí mzdové účetní. Tento krok je ve srovnání s interní účetní, která je ve firmě vedena jako zaměstnanec, mnohem výhodnější, a to z několika důvodů. Proč využít této možnosti, která stále existuje, a pravděpodobně bude existovat i nadále?
Pojištění – externí účetní mzdového účetnictví v Praze, které jsou pověřeny zakázkami mzdového účetnictví, jsou obvykle pojištěné proti škodám, způsobeným v rámci profesní činnosti, toto je poměrně zásadní výhoda, na kterou byste měli přihlížet.
Včasné vyhotovení práce – najímání externí spolupráce s mzdovou účetní není vázáno na vnitropodnikové záležitosti. Tím pádem jsou smluvní termíny dodržovány většinou včas, nevstupují tu do hry například onemocnění a úrazy (nemocenská), vybírání dovolené apod., jak tomu bývá u interních firemních zaměstnanců.
Měsíční mzda – externí účetní se pochopitelně neplatí pravidelná mzda, jak je tomu u interních firemních zaměstnanců, ale hradí se pouze pracovní výkon dle množství zpracovávaných dat.
Další náklady – u externích účetní vám odpadají další nákladové položky, jako je školení, výpočetní technika a software, kancelářský nábytek atp. A tyto položky nejsou zanedbatelné, zejména u výpočetní techniky, která vyžaduje občasné softwarové zásahy i obměnu hardware.
Výpověď – když se uvnitř firmy rozhodne mzdová účetní dát výpověď, můžete se snažit jí přesvědčit, aby si své rozhodnutí rozmyslela, a případně jí motivovat vyšší mzdou či jinými výhodami. Pokud se vám to nepodaří, a rozhodně neprovádějte žádný psychologický nátlak, musíte její rozhodnutí plně akceptovat. Můžete se tím ovšem dostat do nesnází a přidělá vám to další práci – shánět účetní, např. skrze úřady práce apod. Možná si v této souvislosti vzpomenete na film z roku 1977 s názvem „Já to tedy beru, šéfe“, kde se o mzdovou účetní přetahovali náboráři ze dvou podniků, a jak to dopadlo, si můžete zhlédnutím filmu znovu připomenout.