U nás je tato rostlina vnímána spíše coby pícnina, která je důležitým zdrojem bílkovin při krmení hospodářských zvířat. Pro tyto účely se používá čerstvá i sušená, existují dokonce i krmné granule či směsi. Kromě bílkovin obsahuje velké množství živin, stavebních látek a energie, čímž poslouží rostoucím mláďatům a kojícím samicím. Vojtěška je ale mnohem víc než to…
Před stovkami, snad i tisícem let tuto rostlinu ale lidé znali především jako zdroj přírodního léčitelství. Mluvíme především o tradiční čínské medicíně nebo indické medicíně. Znali ji také Arabové, kteří jí dali poetický název alfalfa, který se dá přeložit jako matka všech medikamentů či otec všeho jídla. A vůbec nepřeháněli, již tehdy si byli dobře vědomi fantastických účinků této rostlinky.
Je zdrojem bílkovin, dále obsahuje 8 esenciálních aminokyselin a velké množství minerálních látek (vápník, hořčík, mangan, zinek, železo, sodík, fosfor, křemík,…). Najdeme zde také vitamíny: A, B2, B12, C, E nebo K. Díky tomuto vzácnému složení nabízí hned několik léčivých užití:
- působí protizánětlivě,
- má dezinfekční, antiseptické a protiplísňové účinky,
- posiluje imunitu,
- podporuje vstřebávání bílkovin,
- povzbuzuje metabolismus,
- zlepšuje trávení, pomáhá při nechutenství či nadýmání,
- dobře působí na funkci ledvin a jater,
- má močopudné účinky, pomáhá při potížích s močovým ústrojím,
- řeší potíže s prostatou,
- přináší prospěch kardiovaskulárnímu systému,
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
- odvodňuje, čímž napomáhá k celkové detoxikaci organismu,
- mírní bolesti kloubů,
- podporuje krevní oběh
- a mnohé další.
V obchodech lze sehnat vojtěšku v podobě prášku či tablet. Prášek se rozmíchá ve vodě, jogurtu, kaši, koktejlu či studeném jídle. Vojtěška tablety se užívají v počtu 6-12 kapslí denně, které je třeba dostatečně zapít. Takový způsob konzumace je velmi jednoduchý.